Crowtesting je novi pojam u svijetu software-a i odnosi se na tehniku testiranja softvera u kojoj je skup ljudi, angažiran da testira određeni IKT proizvod ili uslugu. Softverski alati često se koriste za koordinaciju testiranja i osiguranje kvalitete konačnog proizvoda.
Ova metoda testiranja učinkovita je u stjecanju širokog raspona korisničkih mišljenja i iskustava, pomažući u prepoznavanju pogrešaka koje inače možda nisu otkrivene. Uz to, testiranje mnoštva omogućuje programerima i dizajnerima da steknu jasnu predodžbu o tome kakvo je iskustvo krajnjeg korisnika, što im omogućuje donošenje boljih odluka u pogledu dizajna i funkcionalnosti.
Ovo je vrlo isplativo jer firma plaća samo za pronađene pogreške umjesto satnice ili plaće koju bi dobili profesionalni testeri.
Uz to, testiranje mnoštva omogućuje programerima i dizajnerima da steknu jasnu predodžbu o tome kakvo je iskustvo krajnjeg korisnika, što im omogućuje donošenje boljih odluka u pogledu dizajna i funkcionalnosti. Ovo je ujedno i vrlo isplativo, jer firma plaća samo za pronađene pogreške umjesto satnice ili plaće koju bi dobili profesionalni testeri.
Crowdtestiranje daje izravan i neposredan pristup stvarnoj ciljanoj publici uz mogućnost testiranja bilo gdje u svijetu, s bilo kojeg uređaja ili operativnog sistema. Bilo da je potrebno funkcionalno testiranje, testiranje upotrebljivosti, testiranje lokalizacije ili povratne informacije korisnika o određenom digitalnom proizvodu – Crowdtestiranje je najbolje rješenje.
Skupno testiranje omogućuje većem broju ljudi da sudjeluju u procesu testiranja uz veću fleksibilnost, ali uz značajno niže troškove za organizaciju i u puno kraćem vremenu u usporedbi s tradicionalnim internim postupkom testiranja.
Prednosti Crowdtestiranja:
Pored prednosti postoje i odreženi nedostaci Crowdtestiranja:
Neke firme radije koriste crowdsourcing za podršku vlastitih timova za testiranje. Ovo omogućuje mnogo dublji proces testiranja, ali ponekad profesionalne testere može navesti da osjećaju da su njihove vještine podcijenjene i da se prepuštaju onima koji su manje kvalificirani. Ako tester s masovnim pristupom ne pronađe pogreške, neće biti plaćen; u očima profesionalnog ispitivača, to se može smatrati povezivanjem njihovih teško stečenih vještina i obrazovanja s neplaćenim radom. Također, može potkopati veliki dio troškovno učinkovitu prirodu crowdsourcing-a.