crowdsourcing.ba

 
 
DANUBE GEOTOUR
Danube GeoTour Plus projekt okuplja 9 partnera iz geoparkova različitih institucionalnih pozadina, uz podršku 2 istraživačka i obrazovna partnera te 18 pridruženih organizacija. Visoka škola za turizam i menadžment Konjic je jedan od dva obrazovna partnera, što naglašava ulogu škole u obrazovanju i istraživanju vezanom za održivi razvoj i valorizaciju prirodne i kulturne baštine.
Rezultati prethodnih aktivnosti unutar projekta ukazali su na nove trendove u razvoju geoparkova, ističući budućnost ovog sektora i neiskorišteni potencijal lokalne baštine. Sudjelovanje na ovakvim projektima omogućava Visokoj školi aktivan doprinos u promicanju geoturizma te unaprjeđenju održivog razvoja destinacija uz rijeku Dunav.
Više informacija o projektu i njegovim aktivnostima možete pronaći na  web stranici ili putem službenih kanala projekta Danube GeoTour Plus. Danube GeoTour Plus | Danube GeoTour Plus
INTERREG DANUBE GEOTOUR PLUS PROJEKAT – SUFINANSIRA EU
 
 
Danube GeoTour Plus se zasniva na uspostavljenoj saradnji 9 partnera geoparkova različitog institucionalnog porijekla, 2 istraživačka i obrazovna partnera i 18 pridruženih partnera. Visoka škola za turizam i menadžment Konjic jedan je od dva obrazovna partnera na ovom projektu. Rezultati prethodnog projekta ukazuju na nove trendove koji obuhvataju budućnost geoparkova i još uvijek neiskorišteni potencijal baštine.
Depopulacija ruralnih područja, marginalizacija određenih grupa stanovnika, pokazatelji  povećane turističke potražnje za skrivenim draguljima naslijeđa, a sa druge strane, nedostaci u kompetencijama, menadžmentu, proizvodima i infrastrukturi posjetilaca postavljaju ključne izazove pred Dunavske geoparkove. Njihove ruralne teritorije obuhvataju 416 opština u 9 zemalja na površini od 14.601 km2.

Tokom protekle decenije, geoparkovi su izgubili 6% stanovništva i povećali posjetu za 77%, sa 317 000 na 562 000. Projekat ima  CILJ da kapitalizuje i dalje iskoristi nedavno razvijen zajednički turistički proizvod Dunav GeoTour, njegov ogroman potencijal baštine i postojeći model teritorijalnog razvoja geoparkova kako bi se poboljšale mogućnosti održivog turizma udaljenih ruralnih zajednica i kako bi postali inkluzivniji i cijenjeniji od strane stanovnika i posjetitelja, čineći njihove proizvode vrijednijim i prirodnim i kulturnim dobrima kojima se upravlja na uravnoteženiji i održiviji način.
Da bi se to postiglo, UNESCO-ov PRISTUP teritorijalnom razvoju geoparka bit će nadograđen inkluzivnim, inovativnim i prilagođenim rješenjima u dizajnu vrijednosti proizvoda i upravljanju posjetiteljima, zajednički testiranim i primijenjenim u geoparkovima koji učestvuju.
Ovo će rezultirati sljedećim:
  • ANGAŽOVANJE ranjivih grupa u  strukture geoparkova, proizvode i usluge u skladu sa zajedničkom strategijom angažmana i 9 akcionih planova, motivisano novim mogućnostima koje nude geoparkovi i prekogranične razmjene kolega;
  • GENERACIJA VRIJEDNOSTI za lokalna mala i srednja preduzeća i podizanje mogućnosti zapošljavanja za ugrožene grupe pilotiranjem 9 GeoExperiences (Geo-iskustava) kao novog participativnog modela razvoja proizvoda i funkcionalnog djela vrhunskog segmenta proizvoda Danube GeoTour i njegove buduće platforme za saradnju;
  • Uravnoteženo upravljanje posjetiocima zasnovano na razvijenim i verifikovanim zajedničkim rješenjima za praćenje posjetitelja za rute, hot spots i veće teritorije, zajednički analitički alati i inicijalne mjere preraspodjele posjetitelja.
Intenzivna transnacionalna saradnja u ovim, za dunavske geoparkove i slične teritorije važnim procesima promjena, značajno će unaprijediti kompetencije svih 29 organizacija učesnica iz 8 članica U i 3 države nečlanice, u oblasti inkluzivnog integrisanog teritorijalnog razvoja, inovacija proizvoda (iskustva) upravljanje i pametno praćenje posjetitelja.
Danube GeoTour Plus stoga nije samo još jedan transnacionalni turistički proizvod, već je to put u kolaborativnu platformu koja će, nakon zatvaranja projekta, osigurati buduću održivost proizvoda Danube GeoTour i omogućiti trajno umrežavanje dunavskih geoparkova za zajedničke, održivije i inkluzivne teritorijalne ciljeve.
Ukupan budžet: 2.288.015,00 EUR